Web Sitesi Oluşturma

Web sitesi nedir? Ne işe yarar?

Web sitesi, internet üzerinde metin, görsel ve animasyon şeklinde ziyaretçisine bilgi aktaran veya hizmet sunan sayfaların tümünü kapsayan bir doküman topluluğudur. Kendinizi, işinizi, organizasyonunuzu  ve daha birçok bilgiyi karşınızdakilere aktarmak, ticari faaliyetler gerçekleştirmek ve benzeri konular için kritik bir referanstır.

Bir işiniz varsa web sitene sahip olmanız kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Bir birey  olarak bile dijital dünnyadaki kimliğinizi dışarıya etkili biçimde yansıtmak için faydalı bir araçtır.

Markalaşma yolunda bir kilometre taşı diye düşünülebilir.

Planlarınıza ve hedeflerinize göre değişik seviyelerde olabilecek web siteleri basit bir blogdan kapsamlı bir online alışveriş portalına kadar çeşitlilik gösterebilir.

Web sitesi nasıl yapılır?

Web sitesi, internet üzerinde yayınlanan dosyalar ve bunlara sağlanan erişim sayesinde diğer kişiler tarafından görülebilir. Yayınlanan dosyaların içerikleri belirli kurallar çerçevesinde hazırlanmak durumundadır, çünkü karşı tarafından düzgün görebilmesi için arka planda çalışan bir takım protokoller vardır.

Web siteleri eski dönemlerde sadece HTML kodları ile yazılmaktaydı ve bu websitelerinin temelini oluşturmaya devam etmektedir. Ancak zaman içinde daha kolay kontrol edilebilir, daha rahat yönetilebilir programlama dilleri sayesinde dümdüz HTML kullanmak yerine bu pratik yöntemlere doğru yönelimler artmıştır. Dahası, web siteleri oturup kod yazarak ve bu kodların arasına içeriklerinizi düzgün biçimde yerleştirerek yapmanıza gerek kalmayacak şekilde kolaylaştırıcı arayüzlerle yapılabilir hale gelmiştir.

Fiziksel dosyalarınızı internet üzerinden paylaşmanız için bunları paylaşacağınız bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Bu bilgisayarı evinizde bile hazırlayabilir ve isterseniz evden de kendi başınıza yayın yapabilirsiniz. Ama bunun riski de maliyeti de yüksektir. Bunun yerine hosting firmalarından uygun bir hizmet alarak işin bu tarafını kolayca çözebilisiniz.

Tam da bu noktada hosting firmalarının web sitesi hazırlama araçları karşınıza çıkacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz kolay arayüzleri size sunarlar ve bunlarla kendi başınıza bir site hazırlamayı tercih edebilirsiniz. Ama bunun bir kaç riski vardır. Birincisi kendi başınıza nereye kadar geliştirebileceğiniz limitlidir. İkincisi, çoğu zaman bu araçlar kısıtlı imkânlar sunarlar ve istediğinizi elde edemeyebilirsiniz. Son olarak da ola ki hosting firmanızı değiştirmeye kalkarsanız araç oraya özel olduğundan yeni yerde farklı bir uğraş sizi beliyor olacaktır.

Dışarıda birileriyle veya bir firmayla anlaşmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda kimi zaman özel yazılım uygulamaları geliştirebilirler veya kendi geliştirdikleri ve göreceli standartlaştırdıkları yapıları size sunabilirler. Ama bir gün onlarla anlaşmanız biterse ve kodları alamazsanız veya alsanız bile o işten anlayan yeni birini bulamazsanız devamı yine hüsran olacaktır.

En güzel çözüm yaygın kullanılan, arka planında destek verebilecek kişi sayısının çok olduğu, kişlerden bağımsız ve hatta zaman içinde tamamen kendi başınıza yönetebileceğiniz bir siteye sahip olmaktır. Bu yüzden, en güzel çözümü sağlayacak araç olan WordPress altyapısı bizim sağladığımız hizmetin temelini oluşturmaktadır.

Web sitesini neden WordPress ile hazırlıyorum?

WordPress dünya çapında yaygın, ücretsiz, açık kaynak kodlu bir web sitesi altyapısıdır. Kolaylıkla bu işten anlayan kişilere erişebilir ve destek alabilirsiniz. Hemen her yerde bu konuda eğitimler bulabilir ve kendinizi yetiştirebilirsiniz. Kendinizin öğrenmesi ve işin başına geçmeniz de zor değildir.

WordPress çok yaygın bir altyapı olduğundan içerisinde kullanılacak eklentiler ile hazır temaları şablon olarak hazırlayan birçok firma vardır. Temalar sitenizde kullanabileceğiniz hazır tasarlanmış şablon altyapılardır. Ücretli ve ücretiz bir çok seçenek vardır. Eklentiler de aynı şekilde değişik seviyelerde kullanım desteği vermekte olup hem ücretli hem de ücretsiz olanları mevcuttur. İşinizi gördüğü takdirde tema ve eklentileri rahatlıkla ücretsiz seçenekler arasından belirleyebilir ve kullanabilirsiniz.

WordPress altyapısının kurulumu da yönetimi de kolaydır. Desteği ve internet üzerinde kaynakları da boldur. Basit bir tek sayfalık web sitesinden dünya çapında geniş bir kitleye hitap eden alışveriş sitesine kadar her seviyede siteyi oluşturmaya yeterlidir.

Hal böyle olunca WordPress gibi geniş imkânlar sunan bir altyapı benim için de tercih ettiğim bir araç olmuştur. Kaldı ki bu site de wordpress ile hazırladığım bir site örneğidir.

Size neler katacağım?

Tüm süreçler doğru bir beklenti analizi ile başlar. Bu analizi sizinle birlikte yaparak önce gerçek beklentinizi ortaya çıkarıyoruz.

Kendinizi doğru  ifade etmenizi sağlayacak yöntemi belirledikten sonra bunun detaylarına birlikte karar veriyoruz.

Web sitesi için sadece başlangıçta bile cebinizden çıkacak ve ne benimle ne de başka çalışabileceğiniz kişilerle alakası olmayan bir takım sabit giderler vardır. Deneyimlerimle bunların maliyetlerini sizin için düşürmenin veya sıfırlamanın yollarını paylaşıyorum.

Önerdiğim wordpress yapısı sayesinde elde edeceğiniz diğer avantajlar şunlardır:

 • Sınırlı bir yapı ile başlayıp ileride genişletilebilir bir altyapı imkânı
 • Kolay yönetilebilir arayüz
 • Kaynak açısından çeşitlilik
 • Geniş destek ağı
 • Kişilere bağımlı kalmadan iş yapabilme fırsatı
 • Gerektiğinde verilerinizi kaybetmeden göreceli hızlı bir değişim şansı

Hazır web sitesi paketleri var mı?

Hazır paket kavramını ikiye ayırmakta fayda var. Birincisi görsel tasarım anlamında önceden hazırlanmış site şablonlarıdır. İkincisi ise blog sitesi, firma tanıtım sitesi, kişisel tanıtım sitesi, alışveriş sitesi gibi bir yapı ve bu yapı içerisinde yaklaşık kaç sayfanın yer alacağı anlamında bir paket seçimidir.

Görsel tasarım açısından birçok firma önceden hazırladıkları paketleri müşterilerine sunarak zamandan ve paradan tasarruf sağlamayı hedefler. Böylece müşteriler değişse bile sabit olan şablonlarını sunmaları sayesinde ekstra çalışma yapmadan ve çaba sarfetmeden hızlı kazanç elde ederler. Maalesef bu durum birbirine çok benzeyen kopya siteler oluşmasına sebep olur.

Her müşterinin beklentisi, tarzı, tercihi farklıdır. Kendini yansıtacak bir şablon yapı bulabileceği gibi, bulduğu şablonda değişiklikler de talep edebilir. Hazır site paketlerinin birçoğu bu tip değişimlere izin vermez. O yüzden kendi kısıtlarımı eklediğim görsel anlamda hazır şablon sunmuyorum ve müşterimin istediği wordpress temasını seçmesini tercih ediyorum. Sonra seçilen temayı beklentilere göre düzenliyorum. Elbette işin arka tarafını kontrol edip teknik anlamda olup olmayacağını da önceden paylaşıyorum.

Site yapısı açısından ele aldığımızda elbette müşterilerime fikir vermesi, kolay seçim yapmaları sağlaması ve kendi çalışmalarımı standart bir yapıda sunabilmek adına bazı  paketler bulunuyor. Fikir vermesi açısından bir kaç sınıflandırmayı aşağıda görebilirsiniz:

1. Kim için yapıldığına göre;

 • Kişisel
 • Kurumsal

2. İçerik tipine göre;

 • Blog Sitesi
 • Tanıtım Sitesi
 • E-Ticaret Sitesi

3. Sayfa yapısına göre;

 • Tek Sayfa (Single Page)
 • Çok Sayfalı

4. Sayfa sayısına göre;

 • Tek sayfa
 • 5 sayfaya kadar
 • 10 sayfaya kadar
 • 20 sayfaya kadar
 • 20+ sayfa

Siz ihtiyacınızı netleştirdiğinizde size en çok uyan, en fazla değer katan çözümü size sunarım ve mutlaka birlikte belirleriz.

Web sitesini hazırlamak ne kadar sürer?

Hazırlanacak olan web sitesinin içeriğine bağlı olarak bu süre bir kaç günden bir aya kadar değişebilir. Özel ve kapsamlı durumlarda sürenin uzaması ihtimali de bulunmaktadır. Teknik açıdan kurulumlar ve düzenlemeler çoğu zaman birkaç günde veya maksimum bir iki haftada biter. Devamında veri girişleri daha çok zaman alır.

Sürenin en önemli belirleyici kriteri çoğunlukla sizin elinizde hazır yazılı ve görsel materyal olup olmamasıdır. Bu tip içeriklerin hazırlanması site sahiplerince yapılmak durumundadır ve birçok kişi bunları hazırlarken uzun zaman harcayabilmektedir. Doğal olarak, hazır olmayan içeriklerden kaynaklı nedenlerden, web sitesi hazırlık süreci de uzamaktadır.

Planladığınız ve aklınızdan geçen bir siteyi düşündüğümüzde, sıklıkla karşılaştığım bir konu var ki sayfa sayısı sizin düşündüğünüzden daha fazla çıkar. Çünkü müşteriler daha çok ön plandaki sayfaları dikkate alırlar. Halbuki arka planda yer alan ek sayfalar da bulunmaktadır. Bunların neler olduğu ve neden orada olması gerektiğini analizle birlikte sizinle paylaşıyorum.

Sonuçta her şey beklentinizle ve proje kapsamı ile doğru orantılıdır. Kesin yorum ancak görüşme sonrasında yapılabilir.

Web sitesi oluşturma talebimi nasıl iletebilirim?

Web sitesi oluşturma hizmetini öncelikle yeni koçların işlerini geliştirmesi, girişimcilerin kendi firmalarını sunabilmeleri, koçluk alan müşterilerimin taleplerini karşılamak gibi yaklaşımlar üzerine kurguladım. Ancak kim olduğunuzun veya bu gruplara girip girmediğinizin talebinizi iletmeniz açısından bir önemi bulunmamaktadır. Eğer talebiniz sunduğum genel kurguya uygunsa ve özel yazılım gerektirmiyorsa değerlendirip hayata geçirme şansımız olabilir.

Web sitesi oluşturma talebinizi iletişim sayfam aracılığıyla iletebilirsiniz. Bununla birlikte, analiz için Web Sitesi Talep Formu’nu doldurursanız çok daha etkili çözüm alternatifleri sunma şansını bulabilirim.

Translate »