İş Geliştirme

Genel anlamıyla iş Geliştirme mentorluğu, startup, kobi veya hangi seviyede olursa olsun tüm şirketler için destekleyici bir mentorluk sürecidir.

İhtiyaca bağlı olarak hızlandırılmış bir aylık çalışmadan 6-8 aya yayılmış uzun vadeli bir programa kadar farklı alternatiflerle planlanabilir.

Startup İş Geliştirme Mentorluğu

Startup’lar için iş geliştirme mentorluğu fikir aşamasından işi büyütme kısmına kadar her seviyede ele alınabilir.

Alacakları doğru mentorlukla startup’lar kendi yollarını etkili bir şekilde çizebilirler. Ancak startup iş geliştirme mentorluğu kapsamı geniş olduğu için bazen farklı uzmanlık alanlarına yönelik birden fazla mentor da gerekebilir.

Ancak şurası açıktır ki mentorluk almayan bir startup büyük olasılıkla yanlış bir yola sapacak veya yarı yolda kalacaktır.

KOBİ Mentorluğu

Kobiler için iş geliştirme mentorluğu çoğunlukla işyerinde süreçlerin iyileştirilmesi, işe yenilikler katılması, büyüme adımları,vb. seçenekler üzerinden ele alınır.

Kobi nasıl bir beklenti içindeyse ona göre bir yol haritası çizilir. Bu beklentiye uygun gelişim adımları planlanır.

Kobiler için en büyük yanılgı zaten işini kurduğu için doğal bir rahatlık içine girmesidir. Halbuki bu rahatlık yerine bir deneyim paylaşımı olarak mentorluk aldığında çok daha fazla gelişecektir.

Şirket Mentorluğu

Daha büyük şirketlerde ise Ar-Ge bölümlerinde, satış ve pazarlama alanlarında, marka yönetiminde ve daha birçok kısımda değerlendirilebilir.

Şirketlerde iş geliştirme mentorluğu, tıpkı kobilerde olduğu gibi, göz ardı edilen bir destektir. Şirkete katacağı artı değerler keşfedildiğinde ise işin vazgeçilmez bir parçası halini alır.

Bunu fark etmiş büyük şirketlerin bazılarının kendi iç mentorluk programları olduğunu da hatırlatayım. Ancak böyle bir yapı sizde yoksa bile dışarıdan rahatlıkla destek olmak mümkündür.

Faydaları

Hepsinin ortak noktası, mentorluk talebinde bulunan kişinin veya kurumun varolan konumunu daha ileriye taşımak istemesi, farklılaşmayı ve büyümeyi planlamasıdır.

Hangisi olursa olsun, sistematik bir çalışma içeren bir mentorluk, geliştirmek istenen iş için önemli katkı sağlayacaktır. Hele ki mentorluk çalışmaları ağırlıklı olarak koçluk yaklaşımıyla yürütülürse, koçluğun getireceği farkındalığın etkisi ile sonuçlar çok daha etkin olacaktır.

Kişisel görüşüm mentorluk ihtiyacı olanların öncesinde farkındalık arttırıcı koçluk almaları yönündedir. Önce alınan koçluk ile ihtiyaçlar daha anlamlı hale gelecektir. Devamındaki alınan mentorluk ise konuyu istenilen yönde şekillendirecektir.

İhtiyacınız olan konularda mentorluk desteği almak için hemen iletişime geçin. Size  uyan çözümü birlikte planlayalım.