Etkili Linkedin Kullanımı

Linkedin nedir?

Linkedin iş dünyasının vazgeçilmezi olmuş önemli bir sosyal medya alanıdır. Hemen her anlamda networking için muhteşem fırsatlar sağlayan, insanlar hakkında hızlıca bilgiler edinmenize fırsat veren, aynı zamanda ciddi yapısını kaybetmeyen bir uygulamadır.

Linkedin ne işe yarar?

Linkedin ağırlıklı olarak iş hayatına yönelik kişi ve grupların hakim olduğu bir topluluk olduğundan iş veya eleman arayışınızda, anlaşma yapacağınız firmaları bulurken, kendinize müşteri ararken, satınalma yapacağınız firmaları karşılaştırırken ve daha birçok noktada size yardımcı olacak bir ağ sağlar.

Oluşturacağınız ağ sadece sadece müşteri, satıcı, eleman veya patron bulmak için değil kişisel anlamda kendinize ve firmanıza değer katacak ilişkiler kurma fırsatı da verir. Ağınız ve bu ağ içerisinde sürdürdüğünüz ilişkileriniz kimi zaman paradan çok daha değerli hale gelir.

Linkedin, doğru yapılandırıldığında ve etkin kullanıldığında size pek çok anlamda katkı sağlayacak, hayatıınıza değer katacak bir araç olarak merkez bir referans noktası halini alacaktır.

Birçok profesyonel yeni tanışacağı bir kişi hakkında bilgi edinmek için ilk önce Linkedin profilini incelemeyi tercih etmektedir.

Linkedin nasıl doğru olarak yapılandırılır?

Öncelikle Linkedin’i ne amaçla kullanacağınızı netleştirmeniz gerekir. Bunu birlikte yapacağımız bir analiz sonrasında kolayca belirleyebiliriz. Ardından hedefinize yönelik olarak bilgilerin doğru biçimde girilmesi ve Linkedin profilinin uygun şekilde yapılandırılması gerekir.

Bireysel ve/veya kurumsal profilinizin çerçevesi belirlendikten sonra profilinizin doğru ve dikkat çekici bilgilerle doldurulması, mümkün olan tüm alanları verilerinin girilmesi önemlidir. Gerektiğinde birden fazla dilde profil oluşturup hepsine girişler yapılmalıdır.

Linkedin profili yapılandırıldıktan sonra neler yapmak gerekir?

Linkedin profiliniz düzgün hale getirildikten sonra düzenli paylaşımlarınıza başlayabilirsiniz. ancak böyle profesyonel bir ortamda etkili paylaşım yapmak da planlama ve sistemli çalışma gerektirir.

Ne paylaşacağınız, ne zaman paylaşım yapacağınız, kimlere hitap edeceğiniz, kullanacağınız görsellerden içeriklere kadar herşey sizin dijital kimliğinizi dışarıya nasıl yansıttığınızı etkiler.

Profilinizin doğru olarak oluşturulması sonrasında bağlı sayfa oluşturma ve devamında sayfa üzerinden paylaşımlara sıra gelecektir.

Linkedin üzerinden tanıtım ve reklâm yapılabilir mi?

Amacınıza ve hedeflerinize yönelik çalışmalarınızı Linkedin üzerinden yapmak isterseniz, profilinize bağlı sayfanızı oluşturmanızın ardından bunu yapabilirsiniz.

Linkedin profiliniz ve sayfanız olması gerektiği gibi oluşturulduktan sonra gerçekten hedefinize odaklanabilir, elde etmek istediklerinize yönelebilirsiniz.

Linkedin üzerinden tanıtım ve reklâmlarla potansiyel müşterilerinize erişebilirsiniz. Bunun için hedef kitlenizi belirlemeniz, tanıtım ve reklâm sonrasında ne elde etmek istediğinizi netleştirmeniz, bu konu için belirli bir bütçe ayırmanız ve süreci doğru yönetmeniz gerekmektedir.

Size neler katacağım?

Linkedin profilinizi ve sayfanızı olması gerektiği gibi yapılandırabilmeniz, devamında düzgün ilerleyebilmeniz için çeşitli seviyelerde destek verebilirim:

  • Sıfırdan yepyeni bir profil oluşturmanıza yardımcı olabilirim.
  • Varolan profilinizi yeniden yapılandırmanıza destek olabilirim.
  • Varolan profilinizle ilgili sıkıntıları tespit edip, gidermenizi destek olabilirim.
  • Profilinize bağlı sayfa açmanız için destek verebilirim.
  • İster profiliniz üzerinden isterse sayfanız üzerinden yapılacak paylaşımları nasıl yapacağınız konusunda destek verebilirim.
  • İster profiliniz üzerinden isterse sayfanız üzerinden yapılacak paylaşımlarla ilgili sorunları tespit edip, bunları ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilirim.
  • Linkedin üzerinden reklâm ve tanıtım yapacaksanız, bunu nasıl yapacağınıza dair destek verebilirim.

Bu çalışmalar ne kadar sürer?

Linkedin profili ve sayfa yapılandırma işlemleri, yazılı bilgiler ve kullanılacak görseller hazırsa, genellikle en fazla bir veya iki işgünü içerisinde tamamlanabilecek çalışmalardır.

Paylaşımların bir plan çerçevesinde yapılması, bunları geri dönüşlerinin incelenmesi, reklâm ve tanıtım kampanyaları gibi konular ise uzun vadeli çalışmalardır. Kapsamına göre süreler çok değişken olabilir. Durum ve beklenti analizi sonrasında süre tahmini yapılabilir. Uzun vadeli projeler bir kaç aydan bir yıla kadar geniş bir zaman aralığında gerçekleşecek şekilde planlanabilir.

Şimdi ne yapmalıyım?

Bireysel veya kurumsal fark etmeksizin, bu konuda danışmanlık ihtiyacınız varsa hemen iletişime geçin ve paylaşın. Hatta ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için bile görüşelim ve durumu birlikte değerlendirelim. Nasıl bir çözüm üretebileceğimize birlikte karar verelim, ardından size özel çözümleri yine birlikte hayata geçirelim.