Dijital Dünyadaki Kimliğiniz

Yeni dünyada dijital kimliğinizi sizi en iyi yansıtacak şekilde tasarlamak kişisel markanız adına oldukça önemlidir.
 
Dijital dünyada kendinizi en iyi şekilde ifade etmek, size en çok uyan platformlarda oluşturmak ve tanımlamak, web sitenizi tasarlamak gibi birçok konu dijital kimliğiniz açısından kritiktir.
 
Eğer doğru oluşturamazsanız ve doğru yönetemezseniz size fayda sağlamak yerine sizi daha kötü duruma düşürebilir.
 
Eğer bu konuda bir adım atacaksanız en güzel başlangıç koçluk alarak önce kendinizi en iyi şekilde tanımlamanın yolunu keşfetmenizdir.
 
Ardından hedeflerinizi belirler, ona göre bir yol haritası oluştururuz.
 
Elinizde olan kaynaklar ile olmasını istediklerinizi karşılaştırıp planlar kapsamında adım adım size özel tasarımı oluşturur, dijital kimliğinizi en iyi şekilde yansıtabileceğiniz bir proje ortaya çıkarırız.

Dijital Dünyadaki Kimliğiniz ne ifade ediyor?

Kimlik dediğimiz zaman ilk akla gelen genelde nüfus cüzdanı veya ehliyet gibi resmi bir evrak olmaktadır. Ancak burada “bir insanın kim olduğunu kanıtlayan belge” olarak da tanımlanan resmi bir evraktan bahsetmiyoruz. Resmi evraklar devletin veya devlet onaylı kurumların işidir.

Bizim kimlik olarak ele aldığımız ve Dijital Dünyadaki Kimliğiniz olarak sunduğumuz kavram “toplumsal bir varlık olarak insana özgü olan belirtiler, nitelikler ve özelliklerle, bir kimsenin belirli bir kimse olmasını sağlayan koşulların, onun kişiliğine ilişkin özelliklerin tümü, bir insanın kim olduğu” şeklinde tanımlanan özelliklerin dijital dünyadaki yansımalarıdır.

Dijital Dünyadaki Kimliğinizin size etkileri nelerdir?

Günümüzde hayatımızın önemli bir kısmı dijital dünyada geçmektedir. Gerçek kimliğimiz kadar sosyal medyada nasıl tanındığımız bilindiğimiz de önemlidir. Bu konuda nasıl bir yol çizmeniz veya varolan bilgilerinizi nasıl düzenlemeniz gerektiğini bilmek size değer katacaktır.

Doğru oluşturulmuş ve etkili yönetilen sosyal medya hesapları yanında tutarlı bir web sitesi ile desteklendiğinde sizi, tarzınızı, işinizi dışarıdan oldukça profesyonel görünen bir hale getirir.

Bu işin tam tersi bir durum, yani doğru planlanmamış sosyal medya hesapları, uyumsuz paylaşımlar, yetersiz bir  web sitesi ise sizi internette araştıran kişilerde oldukça kötü bir ilk izlenim yaratır.

Dijital dünyada nerelerde yer almalıyım?

Dijital dünyada nerelerde yer almanız gerektiği ne amaçla konuya yaklaştığınız, ne beklediğiniz, ne elde etmek istediğiniz, ne kadar zaman ayıracağınız,ne kadar uğraşmak istediğiniz ve daha birçok detayı inceledikten sonra ortaya çıkar.

Bu seçimler “şurası güzelmiş, hadi orada da olayım” diyerek yapılacak kadar basit değildir. Eğer böyle basit olarak ele alınırsa etkileri beklenenin ötesinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kesinlikle analiz sonrasında bir değerlendirme ile karara bağlanmalıdır.

Yaygın sosyal medya uygulamaları Linkedin, Instagram, Facebook, Youtube, Twitter, WhatsApp gibi uygulamalardır. Bunların yanında web sitesine sahip olmak da her zaman geçerli bir yaklaşımdır. Ancak her zaman geçerli kabul edilecek bir web sitesi bile doğru hazırlanmamışsa ve düzgün yönetilmiyorsa kimliğinizi dışarı yansıtmada olumsuz bir referans olacaktır.

Dijital Dünyadaki Kimliğimi nasıl yönetmeliyim?

Dijital Dünyadaki Kimliğiniz dijital ortamlarda size ait hesaplar ve buralardaki tüm paylaşımlarınızı kapsar. Önceden neler paylaştığınızdan ileride neler paylaşacağınıza kadar hepsi dijital kimliğinize yansır.

Bu işin doğru yönetimi için önce nerelerde yer almanız gerektiğine dair analiz şarttır. Hatta geçmişten gelen web siteniz ve sosyal medya hesaplarınızla buralarda yaptığınız paylaşımlar olsa bile plan yapabilmek için bu analize ihtiyaç olacaktır.

Eğer önceden süregelen bir  yapı varsa bunların incelenmesi, etkilerinin saptanması, düzeltme ve iyileştirme gerekiyorsa gerekenlerin ele alınması ile başlangıç yaplır. Ardından ileriye dönük doğru bir plan oluşturulur. Bu sayede geçmişin olumsuz etkileri minimuma indirilerek bütünsel uyum için adım atılmış olur.

Diğer taraftan henüz yeni bir yapı oluşturulacaksa en başından doğru bir plana ihtiyaç vardır ki mümkün olduğunca hiç olumsuz bir durum yaşanmadan istenilen etkiyi yaratacak çalışmalar yapılabilsin.

Yeni oluşturma veya varolanı düzenleme süreci ne kadar bir zaman alır?

Süreç ister yeni bir yapılanma olsun isterse varolan bir durumun iyileştirilmesi veya geliştirilmesi şeklinde ilerlesin, genel akış “Analiz”, “Kapsam Belirleme”, “Planlama”, “Uyarlama” ve nihai olarak “Düzenli Yönetim” aşamalarını  içerir.

Düzenli Yönetim kısmı işin tasarımı veya iyileştirilmesi sonrasında periyodik olarak yürütülecek çalışmaları kapsar ve süresiz devam eder. Esasen müşteri tarafından yapılır.

Başlangıçtan düzenli yönetim aşamasına kadar olan kısım ise beklentiye, analize, kaynaklara ve ne kadar odaklanıldığına bağlı olarak bir kaç haftadan bir kaç aya kadar değişen bir süreyi bulabilir. Hatta kimi durularda süre daha bile uzun olabilir.

Dijital Dünyadaki Kimliğimi yönetmek zorunda mıyım?

Bu çok güzel bir sorudur ve oldukça da önemlidir. Eğer işinizi dijital ortama taşımadıysanız, insanların sizin hakkınızda ne düşündüğü çok önem taşımıyorsa, bulunduğunuz ortamların size profesyonel anlamda bir etkisi yoksa bu işlerle uğraşmanıza hiç gerek olmayabilir.

Diğer taraftan, ister çalışan olun ister bir iş veya girişim sahibi olun, müşterileriniz, insan kaynakları işe alım görevlileri, patronlar, referans kişiler, yani profesyonel hayatınızla bağlantılı kim varsa çoğu zaman sizi önce Google’da araştırıp neler gördüğüne bakar. Sonra size ulaşıp ulaşmayacağına, sizinle iş yapıp yapayacağına karar verir. Eğer gördükleri içine sinerse ve kendisini rahatsız eden bir şeyle karşılaşmazsa ancak o zaman sizi görüşmeye davet eder, iş için teklif alır, potansiyel müşteri olur.

Konumuz resmi bir evrak olan kimlik tanımı olmasa da, ileride hem resmi kimliğin hem de kişiliğinizin yansıması olarak ele aldığımız dijital ortamların ilişkilendirilmesi ve tek bir yerde birleşme olasılığı da oldukça kuvvetlidir. Günümüzde hemen herşey djital dünyaya taşınmaya başladığı için ister istemez istisnasız herkes bu yönetimi yapmak zorunda kalacaktır. 

Durumlar böyle olunca seçim tamamen sizin kendi beklentilerinize göre alacağınız karara bağlıdır. Yine de erken davranmak sizin için avantaj sağlar.

Şimdi ne yapmalıyım?

Bireysel veya kurumsal farketmeksizin, bu konuda danışmanlık ihtiyacınız varsa hemen iletişime geçin, bizimle paylaşın. Hatta ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için bile görüşelim ve durumu birlikte değerlendirelim.