Haftanın Günleri Koçluk Programı

Haftanın Günleri Koçluk Programı

Haftanın Günleri Koçluk Programı, haftanın günlerini odaklanmak için kullanıp, o güne özel bir başlıkla sorun giderici ya da fırsat yaratıcı durumları öne çıkaracak çalışmalar içeren bir koçluk programıdır.

Her gün değişken olan hayatınızda farklı bir nokta öne çıkmaktadır. Öne çıkan konuyu fark edene kadar da günler ve ilgili konular geçip gitmektedir.

Koçluk farkındalık katan bu farkındalıkları aksiyona dönüştüren güçlü bir destek aracıdır. Bu araç onu etkin olarak hayatına katanlar için belirgin bir gelişim sağlar.

Gündelik hayatta her gün öne çıkan konular sıklıkla sorun yaratmakta veya nadiren de fırsatlar sunmaktadır. Sorunları gidermek veya ortaya çıkan fırsatlardan faydalanmak tamamen kişinin kendi elindedir. Ne demişler; “Fırsat ona hazır olana gelir”.

Siz kendi hayatınızı keşfederken neyi öne çıkarmak istiyorsanız ona odaklanın. Kendi gününüzü kendiniz belirleyin.

Hangi konuda koçluk alacağı diye düşünmeyin, sadece sorununuza veya beklentinize odaklanın. Odaklandığınız konu neyse onun günü sizin gününüzdür.

Haftanın günleri için başlıklar ve içerikleri de sık karşılaşılan veya sık talep edilen konulardan oluşmaktadır. Her bir günün başlığı, hikâyesi ve içeriğine dair açıklamalar aşağıda ayrı ayrı ele alınmıştır.

Programın Çıkış Hikâyesi

Bu program başta sadece “Pazartesi Koçluğu” kavramından yola çıkarak başlamıştır. “Pazartesi Koçluğu” sonradan kademeli olarak gelişmiş, sonradan da neden tek bir gün ile sınırlı kalsın ki düşüncesiyle haftanın diğer günleri için de bir anlam yüklenmesi sonucunda Haftanın Günleri Koçluk Programı halini almıştır.

Yaptığım araştırmalarda ne “Pazartesi Koçluğu” ne de “Haftanı Günleri Koçluk Programı” kavramlarına denk geldim. Üstelik bunu sadece Türkiye değil yurtdışında da araştırdım. İçlerinde “Pazartesi Koçluğu” ifadesine sadece eski bir blogda rastladım ki onu da blog sahibi pazartesi günleri koçluk yazıları yazdığı için koymuştu. Bir de şirket adı olarak denk geldim ama bulunduğu ülke ile sınırlı ve sadece isim olmaktan öte olmayan bir kullanımdı. Benim modelimle en ufak alakası bile yoktu.

Diğer günlere gelince, kimini Türkçe’de kullanılan kimi ifadelerden kimini de günün yabancı isminden yola çıkarak oluşturdum. Her birinin açıklamasını kendi bölümünde görebilir, okuyabilirsiniz.

PAZARTESİ: Pazartesi Koçluğu

Pazartesi Koçluğu kavramı ilk başta Pazartesi Sendromu ile ilişkilendirilmiş bir koçluktan referansla ortaya çıktı. Pazartesi Sendromu oldukça yaygın olan ve insanların çeşitli sorunlarına kendilerini kaptırdıkları Pazartesi gününün koçluk bakış açısıyla bir fırsat olduğundan referansla şekillendi.

Pazartesi günü sorunlarınızı en güzel ortaya koyabileceğiniz gündür, çünkü Pazartesi Sendromu nedeniyle sorunlarınızın en çok farkına vardığınız gün halini almıştır.

Koçluk farkındalık katan bu farkındalıkları aksiyona dönüştüren güçlü bir destek aracı olduğundan bahsetmiştim. Bu farkındalıklar ancak sorunları keşfedip onlarla ilgili çözümlere odaklandığınızda aksiyon almanızla hayata geçer.

Pazartesi günü hazır farkına varmışken sorunları ele alabilmek, onları unuttuğunuz bir zamanda zorla hatırlamaya çalışmaktan daha kolaydır.

 Sorunların sizi engellemesini mi, onların üstesinden gelmeyi mi tercih edersiniz?

Pazartesi Koçluğu, tıkandığınız noktaları farkedip çözüm bulmanıza aracılık ederek size özel fırsat sunacak ve negatifi pozitife dönüştürecek özel bir yaklaşımdır.

Bu yaklaşımı kullanarak fırsatı yakalamaksa tamamen sizin seçiminizdir.

SALI: Hayatını Sallama

Salı günü için Türkçe’de “Salı sallanır” diye bir ifade vardır. Salı ne kadar sallanırsa sallansın hayatınızı sallamasına izin verip vermemek sizin kararınızdır.

Salı koçluğunda “hayatınızı sallayan” veya hayatınızda “salladığınız” konular nelerse onlara odaklanmak esastır. Siz bu konuları ortaya koydukça her bir konu için farkındalık yaşayacak, kendinizce çözümler bulacaksınız.

Bir anlamda hayatınızın kontrolünü elinize alacaksınız.

ÇARŞAMBA: Resilience & Mindfulness

Çarşamba günleri özellikle iş hayatında haftanın ortası olduğundan bir ara kaçış günü, haftanın dönüm noktası, kısmen rahatlama günüdür.

Resilience duygusal dayanıklılık, Mindfulness ise zihinsel farkındalık olarak geçmektedir. Çarşamba günü kişinin gerçekleştirdiği kaçış, dönüm noktası bakışı veya rahatlama arzusu tam da duygusal dayanıklılığını arttırıcı ve zihinsel farkındalığını yükseltici bir etki arayışındandır.

Doğal olarak Çarşamba günü koçluk konuları da bu iki konuya odaklanmıştır.

PERŞEMBE: Gücünü Keşfet

Perşembe gününün İngilizcesi Thursday şeklindedir. Thursday kelimesinin kökeni kimi yerlerde Thor’s Day yani Thor’un Günü olarak geçmektedir. Thor mitolojik bir tanrı olup elinde taşıdığı özel çekiçle güçlerini ortaya koymaktadır.

Siz de Thor ve onun çekici gibi kendi gücünüzü, size güç veren aracı keşfetmek isterseniz Perşembe günü koçluk konusu olan “Gücünü Keşfet” ile size özel güçlerinizi ortaya çıkarabilir, eğer ne olduğunu az çok biliyorsanız cilalayıp parlatabilir, sonrasında da bunu hayatınıza güç katacak bir araç olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

CUMA: Hobi Koçluğu

Cuma günü İngilizce’de Friday olarak geçmektedir. Friday kelimesinin de “Free Day” yani Serbest Gün ile bağdaştırılması oldukça yaygındır. Serbest olan bir kişi kendisini özel ilgi alanlarına odaklayabilir. Ancak bu özel ilgi alanlarını keşfetmek herkes için önemlidir. Özel ilgi alanları “Hobiler” olarak da düşünülebilir.

Hobi “kişinin işi, meslek çalışması, asıl uğraşı dışında, dinlendirici bir iş olarak yaptığı, oyalayıcı şey” olarak tanımlanmaktadır. İşinizin dışında yaptığınız dinlendirici ve oyalayıcı şey ne olursa olsun sizi rutin hayatınızdan kurtaran bir kaçış noktasıdır. Bu yönüyle Çarşamba gününün konusuna da giren hobiler özel olarak ele alınması gereken bir konu olsa da maalesef gereken önem pek verilmemektedir.

Amerika’da üst düzey yöneticiler arasında yapılan bir araştırma sonucunda görülmüş ki belirgin bir hobisi olmayan ve işine aşırı bağlı yöneticilerin bazıları emekli olduktan sonra düştükleri boşluktan kurtulamayıp intihar etmişler. Hobiler hayat kurtarıcı olabilir.

Hobi Koçluğu konusunu ayrı ele aldığım bir yazıyı “Hobilerinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz?” başlığıyla paylaşmıştım. Ama yine de araya ekleyeyim ki aralarında 35 yıldan fazladır sürdürdüğüm, kimilerinden para bile kazandığım, dönem dönem odağım değişen toplam 40 kadar hobim var.

Sizin hobiniz var mı? Ya da kendinize, bütçenize, imkânlarınıza uyan hobi acaba ne olabilir?

CUMARTESİ: Networking Koçluğu

Cumartesi günleri hafta sonuna geldiğinden ve peşinden gelen Pazar günü de çalışılmadığından insanlar Cumartesi gecesi eğlenme alışkanlığındadır. Hatta filmlere konu olmuş, “Cumartesi Gecesi Ateşi” diye film bile çevrilmiştir. Her ne kadar eğlenme olsa işin diğer tarafı da sosyalleşmektir.

Sosyalleşmek deyince sosyal çevreler ve burada gerçekleşen tanışmalar hemen gündeme gelir. Sosyal çevre ve tanışma ise doğrudan Networking konusuyla bağlantılıdır.

Networking sosyalleşmek için yapılabileceği gibi profesyonel anlamda da yapılabilir. Hatta günümüzde işin profesyonel yönü daha da ağır basmaktadır. Herkesin kendine özgü nedeni, networking yaklaşımı, hedefleri ve planları vardır.

Cumartesi gününün sosyalleşme noktasından yola çıkarak bugünü networkinge ve Networking Koçluğu’na adamak en uygun yaklaşım olarak göründü.

Siz de kendi nedenlerinizi, yaklaşımınızı, hedeflerinizi ve planlarınızı netleştirmek için Networking Koçluğu alabilirsiniz.

PAZAR: Güneş Gibi Parla

Pazar günü İngilizce Sunday olarak geçer. Sun kelimesi ise Güneş anlamına gelmektedir. Pazar günleri özellikle yöneticiler, iş insanları, kariyer peşinde koşanlar için bir dinlenme ve yeni haftaya daha parlak biçimde hazırlanma günüdür.

İster bir yönetici, ister bir iş sahibi, ister işinde öne çıkmak isteyen veya kariyerini geliştirmek isteyen birisi, isterse sadece kendini ve özelliklerini öne çıkarmak isteyen birisi olun pazar koçluğunu kendinizi “Güneş gibi parlak” olmak için kullanın.

Kariyer, İş (Business) veya Yönetici (Executive) koçluğu ile siz de “Güneş Gibi Parlayın!”

Programdan en iyi faydayı nasıl sağlarsınız?

Konu koçluk almak olunca çoğu zaman iş “Koçluk almalı mıyım?” noktasından başlayıp “Hangi konuda koçluk almalıyım?” noktasına gelir.

Koçluk almaya karar veren ama daha önce koçluk almamış kişilerin en temel merakı koçluk konusunu nasıl seçeceğidir. Koçluğa yeni adım atanlar için önce kendisini tanımak, sonra hedeflerini ve yönünü tayin etmek, ardından önündeki engelleri aşacak yöntemleri keşfetmek ve son olarak harekete geçecek adımları atmak en güzel akıştır. Ancak ilerleyen dönemlerde veya koçluk almış kişiler için konu belirlemek sıkıntı olabilir.

Haftanın Günleri Koçluk Programı, aslında konusunu bir şekilde bilse de henüz emin olamamış, tercihlerinde kararsız kalmış, atacağı adımları şekillendirmede kararsız olanlar için bir referans olarak hazırlanmıştır.

İster ilk defa koçluk alacak olun, ister daha önceden koçluk almış deneyimli bir kişi olun, size özel bir akış oluşturarak ilerleyeceğiz.

İstediğiniz konuya veya konulara odaklanabilirsiniz. İsterseniz sırayla farklı konularda ilerleyebilirsiniz. Siz nasıl isterseniz sizin akışınız da o şekilde olur.

En iyi faydayı sağlamanın bir yolu da koçluk hizmetinizi en az 5 seanslık bir paket olarak almanızdır. Hem içerik planlaması kolay olur hem de daha cazip bir teklif fırsatı yakalama şansınız olur.

Özel Durumlar

Haftanın Günleri Koçluk Programı ile günler önceden atanmış olsa da size özel gün değişiklikleri veya konu birleştirmeleri yapmak mümkündür. Ama şunu da aklınızda tutun ki erken davranan kendisine uygun zaman dilimini kapar. Geç kalan ya boştaki zamanlardan birini seçer veya sırasını beklemek zorunda kalır.

Yoğunluk veya özel konular söz konusu olursa uzman koç arkadaşlarımın desteğine başvurarak sizleri onlara yönlendirebilirim. Elbette sizin de onayınızla gerçekleşecek bu tip özel durumlar özünde daha iyi sonuç alınabilmesi içindir.

Öneriler ve Yorumlar

Türkiye’de bir ilk olarak hazırladığım bu program sizlerin öneri ve yorumlarıyla gelişip daha da etkin bir hale gelecektir. Bu nedenle program hakkındaki görüşlerinizi, önerilerinizi ve yorumlarınızı mutlaka benimle paylaşın. Programı geliştirip ileriye taşıyacak etkili önerilerin her zaman bir ödülü,  size geri dönüşü olur.

Hepinizi programa katılmaya bekliyorum.

Köksal Gürkan

Profesyonel Koç, Mentor, Eğitmen, PMP

Translate »